Můžeme si zavzpomínat, jak naše maminky neustále něco vyráběly. Jde o to, že jsme obdivovali zručnost a výjimečnost jejich výrobku.
Když zjistíme, že potřebujeme marmeládu, utíkáme do obchodu a hledáme skleničku s ovocným nápisem naší oblíbené lahůdky.
Když se ale podíváme blíž, zjistíme, že složení tak úplně neodpovídá naší představě o ovoci, které by měl džem v sobě mít.
Cena také není zrovna nízká, a když si spočítáme, kolik ovoce, cukru a času nám zabere výroba mnohem většího množství, dojde nám, že fakt ušetříme a navíc víme, že naše dobrota bude obsahovat jen ovoce a ne pouze příchuť.
truhla mincí.png
Ve chvíli, kdy začne marmeláda v hrnci zvolna probublávat, její vůně nás vrátí zpátky do dětských let, takže k odvedené práci a ušetřeným penězům získáme ještě takový bonus.
Ráda byste chodila oblečená trochu originálně a nepotkávala na ulici další ženy v tom samém?
Nemusíte si nakupovat drahé látky a odnášet je ke švadleně, kde nakonec za svůj model dáte třikrát tolik.
Například zajímavé šaty si můžeme pořídit tak, že si koupíme nějaké tričko, ustřihneme ho na délku, od které chceme, aby vedla sukně, a látku si k tomu přikoupíme. Našpendlit, ustřihnout, sešít. Může to vypadat složitě, ale není.
dolarová jablka.jpg
Nejen, že se oblékneme do něčeho, co druhé ženy nemají, ještě můžeme spíchnout něco malého ze zbytků. Třeba povlak na polštářek.
Jestli ale máte pocit, že tímhle se rozhodně neušetří, tak si vytáhněte ze skříně nějaký starší kus oblečení, který jste už dlouho na sobě neměla a prohlédněte ho, zda by nešlo z něj ještě něco vyrobit, dřív, než ho definitivně odepíšete a vyhodíte. Některé kusy můžete třeba pošít flitry, mašličkami, nebo knoflíky.
Milujete květiny, ale už se vám okoukaly obaly na květináče? Zamyslete se nad tím, jestli není lepší místo nákupu vyrobit si doma vlastní.
Nabarvit, něco na něj namalovat, nebo polepit, to všechno mu vtiskne váš osobitý styl a rozhodně návštěvu bude zajímat, kde jste sehnali takovou krásu.
Že nemáte výtvarný talent? Nevadí, i díky vašim vlnovkám a „dětským“ kresbám je rázem domov útulnější, protože se díváte na vlastní dílo.
Je vám líto, že dárkové tašky jsou drahé a obdarovaný ji okamžitě vyhodí? Občas si schovejte nějakou krabici, kterou můžete polepit hezkým papírem. Nejen proto, aby nebylo vidět, od čeho byla, ale také proto, že předávaný dárek je tím pádem v pěkném a nepomačkaném obalu.
Ušetříte a ještě se zabavíte.
Máte pocit, že domov vytvářejí různě velké dečky a ubrusy? Chcete, aby byly originální a ne stejné jako u kamarádky?
Můžete si je vyšít. Nemusíte kupovat předtisky, ale jen silnější plátno, na které si předkreslíte vzor, který chcete mít. Takový ubrus bude pak dlouho chloubou vaší domácnosti. Možná, že nějaká návštěva bude obdivovat vaší zručnost a bude chtít od vás také jeden.
Myslím, že často přemýšlíme o tom, jak zbytečně neutrácet, víme, co vlastníma rukama dokážeme, a byla by škoda náš talent nevyužít. Při těchto činnostech si odpočineme, něco nového stvoříme a ještě ušetříme.