Kliky, kování a panty jsou důležitou součástí dveří. Pokud si vybíráte kliku ke dveřím, hraje zde roli rozteč, typ jejího kování, způsob montáže a rovněž různé materiály, ze kterých je klika a kování vyrobeno.
·         Rozetové kování je řešením kliky a kováním. Rozetové kování se vyrábí v mnoha variantách. Je moderní a vyniká širokou škálou designů a rovněž provedením. Montuje se ke dveřím tak, že se přišroubovávají protilehlé díly rozet k sobě skrze dveře.
·         Štítové kování je systém k otevírání dveří. U tohoto kování je otvor pro klíč vytvořen ve spodní části štítu a otvor pro kliku je vytvořen zase v horní části štítu. Na rozdíl od rozetového kování je třeba u tohoto kování správně změřit rozteč kliky. Montáž štítového kování pak spočívá v tradičním uchycení dvojicí vrutů z obou stran, a to přímo do dveří.
dveřní kování

Materiály kování

Nerezová ocel – kování z tohoto materiálu se vyznačují exkluzivním vzhledem a rovněž dlouhou životností.
Hliník – kování z hliníku mohou mít zajímavý design, ale jsou méně trvanlivým typem. Zrovna tak kování a kliky z hliníku nejsou vhodné pro použití v exteriéru.
Chrom, nikl, bronz a další oblíbené materiály pro výrobu klik a kování se vyznačují podobnými vlastnostmi jako nerezová ocel. V případě jejich výběru se řídíme spíše:
·         jejich designem
·         odstínem materiálu
·         pocitem z materiálu na pohled i na dotek

Důležité zkratky, které lze najít na kování

·         BB – otvor pro pokojový, neboli dozický klíč
·         PZ – otvor pro vložkový zámek neboli FAB
·         WC – otvor pro olivu, která je určena k uzamčení vnitřní strany dveří, a to u koupelen a WC

Dveřní koule

Klasická klika může být někdy nahrazována otočnou koulí. Je však třeba, abychom pro správné fungování kování zvolili tu variantu koule, která je kompatibilní s kováním našich dveří.
kliky dveří

Dveřní kliky

Kliky do dveří by nám měly vyhovovat především z hlediska designu a materiálu. Rovněž ne každá klika pro nás může být příjemná a pohodlná.
·         Design kliky a kování by měly co nejvíce odpovídat tvaru a materiálu dveří.