Kůň, velké, krásné, a vznešené zvíře, které je snem mnoha malých holčiček i dospělých žen. Mnoho lidí, kteří nemají zkušenosti s tímto zvířetem a milují své děti, jim dopřejí toto zvíře. Bohužel si většina z nich neuvědomuje péči, zodpovědnost a finance, které je s tímto velkým rozhodnutím spojena.
jízda na koni.jpg
Celkově je i kůň poměrně drahé zvíře. Čím má lepší předky (s tím spojené i předpoklady k tomu, že to bude kvalitnější a výkonnější zvíře, tím je cena vyšší.
Mnoho lidí si myslí, že výdaje končí počáteční investicí- koupí koně.
Ke koni si člověk musí koupit vybavení, které je velice drahou záležitostí. Cena nového kvalitního sedla z kůže se sežene za nejnižší cenu okolo 20 000. Poté je potřeba zakoupit uzdečku, chrániče na nohy, ohlávku, deky, čištění a spoustu dalšího. Ceny těchto produktů jsou většinou vysoké.
Tak to není. Kůň musí být někde ustájen. Ustájení je poměrně drahá záležitost, nejlevnější ustájení lze najít za cca 4 500 korun českých za měsíc. Jídlo pro koně většinou v ceně ustájení nebývá zahrnuto.
Jednou za šest až osm týdnů musí za koněm přijet kovář, který mu buď vymění podkovy, nebo v případě, že kůň podkovy nemá, zbrousí kopyta. Toto je záležitost přibližně 1 000 korun českých (v tom levnějším případě).
Veterinář je také velice drahou záležitostí, nejvíce ve chvíli, když váš kůň dostane nějakou nemoc.
hlava koně.jpg
Pokud se chcete zlepšovat v ježdění,  je potřeba s vašim koněm trénovat- nejlépe několikrát v týdnu. Nejlevnější trénink lze sehnat za 300 korun českých.
Také je potřeba si uvědomit i časovou náročnost. Kůň musí jezdit několikrát v týdnu (ideálně 4-6x v týdnu- záleží na typu koně a jeho povaze).
Závěrem napíši to, že koupě tak velkého zvířete je náročná jak finančně, tak časově. Každý by si měl důkladně promyslet toto rozhodnutí a nejlépe třeba sepsat finanční stránku.