1.       Řebříček
Řebříček je jedna z nenápadných, a dokonce krásných bylinek, které jsme jako děti trhali na loukách. Vyznačuje se drobnými bílými květy a listy ve tvaru žebříku proto se mu také často říká žebříček. Řebříček je kouzelná bylina, a to zvláště pro ženy. Působí totiž pozitivně na ženské hormony a upravuje silnou a bolestivou menstruaci, migrény, a dokonce i obávaný premenstruační syndrom. Léčí ale také křečové žíly, nechutenství, bolest žaludku, chřipku a hojí drobná kožní poranění. Můžete ho užívat ve formě bylinných čajů nebo jako odvar, kterým se potírají rány.
 heřmánek lékařský
2.       Kontryhel
Tato prostá bylina je snadno rozeznatelná díky drobným žlutozeleným kvítkům a lehce ozubeným listům. Kontryhel je nazýván bylinou žen, léčí totiž všechny ženské problémy, na které si jen vzpomenete. Pomáhá při silné a bolestivé menstruaci, zánětech vaječníků, posiluje dělohu a výrazně snižuje riziko potratu. Kontryhel se popíjí v podobě čaje, známé jsou ale také sedací koupele.
 šálky čaje
3.       Řepík
Řepík je kouzelná bylinka, které by neměla chybět v žádné domácnosti. Má vynikající hojivé a dezinfekční účinky, léčí trávicí orgány a zvyšuje obranyschopnost organismu. Díky svým účinkům se využívá na celou řadu neduhů, od bolesti v krku, léčení kožních poranění všeho druhu až po bolesti jater, střev či žaludku. Řepík se užívá v podobě čajů, odvarů na kloktání, obkladů, ale také se z něj vaří různé domácí masti.
sušené listy
4.       Třezalka
Třezalka tečkovaná je rostlina, kterou poznáme podle žlutých kvítků. Najít ji můžete na loukách, zahradách ale i na okrajích lesů. A čím je tak význačná? Velice významně působí především na psychiku, zmírňuje úzkost, deprese, pomáhá při boji s migrénami, bolestivou menstruací ale využít ji můžeme také jako přírodní antibiotikum na celou řadu nemocí. Popíjíme ji ve formě čajů, ale pozor, může velmi výrazně snížit působení hormonální antikoncepce!