Zajímali jste se někdy o bydlení našich předků? Na selských staveních a jejich vybavení totiž existuje jedna taková zajímavost. Pro nás v dnešní době dost zvláštní. Ty statky byly totiž všechny poskládané podle jakéhosi pravidla. Statek míval tvar písmene U a všechny budovy se řadily takřka všude ve stejném pořadí. Své místo měl obytný dům, chlév pro dobytek, chlívky pro prasata, kurníky, sýpka.

truhla

A kdybychom tehdy nakoukli do obytného domu, který míval nejčastěji dvě obytné místnosti a kuchyň, podivili bychom se, protože i uspořádání místností a jejich vybavení mělo své pravidlo, ověřené praktičností. Takže, ať jste vešli do kterékoliv kuchyně, našli jste kamna takřka vždy na stejném místě, u nich lavice, dále lavice podél stěn, uprostřed veliký klasický selský stůl s nohami řezanými z fošen a dole zkříženými a spojenými trnoží a u tohoto stolu stály 4 židle, které měly kulaté a šikmo postavené nohy a vyřezávaný opěrák. Je zajímavé, že almary na potraviny a chléb tehdy stály v síni a byly tam také truhly, do kterých se skovávaly nejrůznější věci. Truhly i skříně byly často malované pestrými barvami a nejoblíbenějším motivem byly květiny.

lavice

Je pryč čas sedláků, už nikdo nehoní děvečky k práci a nezapřahá své volky do chomoutu, aby s nimi vyrazil na pole, ale přesto se lidé rádi vrací k obytnému stylu selských stavení. Kvalitní, praktický nábytek, navíc krásně zdobený ať vyřezáváním nebo malbou, prostě stále přitahuje a láká. Ožívá návrat ke kořenům, rekonstruují se chalupy, ale tak, aby byl zachován jejich původní vzhled a do takové chalupy by byl vyloženě hřích nedat selský nábytek. Prostě dobová chalupa vybavená nějakou modernou je vražedná kombinace. Takže o ní ani nepřemýšlejte a rovnou vybírejte z nepřeberného množství pravých selských kousků. Stoly, židle, lavice, truhly, prostě na co si vzpomenete a ve velké nabídce selského nábytku https://svetpokladu.cz/product-category/tradicni-selsky-nabytek/. Vybavíte chalupu od sklepa až po půdu a budete naprosto styloví.