Jak říká staré úsloví – Nic netrvá věčně. A platí to i o lidském životě. Když roku 1965 zemřel Vinnetou, ve filmu Poslední výstřel, mnohému divákovi skanula slza. Jsou hrdinové, kteří by měli žít věčně. Ale ono tomu v tomto případě tak trochu je. Říše, kde byl nejslavnější náčelník Apačů vládcem, je dodnes navštěvována turisty ze všech zemí světa.
jezero v Chorvatsku
Rudý gentleman ale nepobíhal po Spojených státech, nýbrž po Chorvatsku. Tam byla totiž místa jako stvořená pro romantiku těchto nesmrtelných filmů. Je zajímavé, že Chorvaté nad nadšením zahraničních turistů kroutí nechápavě hlavami. Oni tyto nesmrtelné filmy totiž neznají. Možná proto nenajdete na místech, kde se odehrávaly slavné scény, žádné upoutávky, žádná označení.

Je tam ten poklad nebo ne

Před cestou za Apači je tedy potřeba prozkoumat internet. Filmoví nadšenci tam popsali všechna známá místa. Každou stopu, kterou tu slavný Vinnetou udělal, každý kámen, o který zakopl. Vlastně nezakopl, byl to přeci Apač.
§  Nejnádhernější se Vám bude možná zdát Velký vodopád, u kterého byl natáčen Poklad na Stříbrném jezeře.
§  Když na něj svítí ve dne slunce, promění se proudy padající vody v duhu.

Kdo ví, kde vznikla pověst, že ve skalách ve Velké Paklenici je ukrytý poklad. Že by se místní přeci jen nechali inspirovat? Velká Paklenica je nejužší soutěska Kaňonu duchů. Pokud budete tímto krajem procházet, určitě se zastavte u vodopádů řeky Krky. Tam se přeci zamiloval (tak trochu střelený) Sam Hawkins. Tento devadesátiletý německý herec dodnes na natáčení vzpomíná s láskou.
–         Měli jste Vinnetoua opravdu rádi?
–         Tak před poslední zastávkou si vyndejte kapesníčky.
kameny na kopci
Přicházíme na místo v pohoří Velebit, kde Vinnetou vydechl naposledy.Můžete s sebou přinést i nějakou tu kytičku a na pamětní místo ji položit. Rozhodně nebudete sami. Fanoušci těchto filmů dodnes místo skonu slavného Apače uctívají.