Altány byly oblíbené již mezi šlechtickými rody. Poskytovaly jim něco víc, než jejich honosná, přepychová sídla, obklopená zlatem a šperky, ručně tkanými koberci a intarzovaným nábytkem. V altánu totiž vůbec nejde o přepych, ale o něco úplně jiného.

zahradní altán

Proč si postavit na zahradě altán

Máte přírodu na dosah – když se uzavřete do obytné místnosti uvnitř domu, budete sice perfektně chráněni a budete mít zajištěné dokonalé soukromí, ale na úkor blokády kontaktu s vaším okolím. Pokud nemáte v obývacím pokoji zrovna zimní zahradu s dvěma sty vzrostlými rostlinami, bude vám scházet pocit sounáležitosti s prostředím, s dalšími živými tvory. Příroda – to je také energie a čím blíže k ní jste, tím více jí můžete čerpat. Proto se i šlechta ve středověku cítila lépe venku v parku či právě v altánu, který je do okolní přírody přímo citlivě zasazen.

altán v lese

Je vzdušný – posezení na čerstvém vzduchu, který kolem vás neustále proudí, je mimo jiné i důvod, proč lidé vyhledávají v horkém létě posezení pod slunečníky v zahradních restauracích. Je zkrátka příjemnější sedět venku, a to samé vám umožní i zahradní altány Pergoly-trutnov.cz.

Ideální pro vaše ratolesti – děti mají rády různé přístřešky, domky, stany a další skrýše, které volí za své teritorium, a kde se cítí bezpečně. Hrají si tu bez zábran a je to svým způsobem i výhoda pro vás, kdy dětem umožníte vytvářet si svůj vlastní svět a mimo jiné tu mohou zapomenout na mobilní telefony a sociální sítě.

Pergola nebo altán – pergola je přistavena obvykle k nějakému objektu, nejčastěji jako prodloužení obytné plochy v blízkosti domu, zatímco altán můžete umístit kamkoli na pozemek, kde vám to vyhovuje. Obvykle jde o místa s pěkným výhledem a atraktivním okolím, jako jsou skalničky, ozdobné dřeviny, sytě zelený trávník atp. Altán jé také většinou zastřešený, což nemusí být pravidlem u pergol.