Pomerančová a citronová šťáva – šťáva z citrusů – z pomerančů, mandarinek, limetek, citronů a grepů má obecně léčivé účinky jak na pleť, tak i při vnitřním užití. Naše babičky tento trik používaly hlavně na pokožku chodidel, která nemá tolik mazových žláz jako ostatní části těla. Tímto způsobem se kůže zvláčnila, zbavila toxinů a zároveň vyživila. Dříve se také v hmoždíři roztloukaly pomerančové a citronové pecky, ty obsahují značné množství polyfenolů a dalších látek, které se pokožkou chodidel dobře vstřebávají.
nohy v sandálech
Vepřové sádlo – aplikace vepřového sádla je známá již po staletí, potíraly se s ní zejména vřídky a popraskané paty, zabíraly i proti plísním a mykózám. Sádlo obsahuje rovněž živiny a tuková vrstva zajistí jejich dobré vstřebávání a regeneraci suché pokožky. Potírejte s nimi nohy večer před spaním, oblékněte pohodlné bavlněné ponožky a ráno nohy nejprve otřete papírovou utěrkou a pak omyjte ve vlažné vodě. Tuk je možné také obohatit mořskou solí, která obsahuje řadu cenných minerálních látek.
Kosmetická vazelína s měsíčkem – vynikající antibakteriální účinky proti nadměrnému zápachu a tvorbě nežádoucích bakterií má vazelína s měsíčkem. Vazelínu obdržíte v lékárně a květy měsíčku do ní vmícháte formou silného výluhu. Tento přípravek léčí záněty, kožní defekty, praskliny a suchou kůži. Výborně chodidla zjemní. Vazelínu aplikujte opět na noc.
kosmetický olej z měsíčku
Tvarohový zábal – tvaroh využijte na ztvrdlou kůži pokrytou vřídky, puchýřky, a prasklinami. Pomáhá léčit i plísně a zbavuje cizorodých bakterií. Na chodidlech se pak usadí ty správné bakterie. Tento trik se dříve používal před tím, než se do sudů ukládalo zelí na uskladnění. Zelí se dříve šlapalo a této činnosti se ujímaly mladé zdravé dívky, které měly na chodidlech žádoucí bakterie mléčného kvašení, a tím se zaručila kvalita kysaného zelí, jaké se jen stěží dosáhne syntetickými přípravky.