Mějme na paměti, že první z nich byl Bitcoin, svou pouť započal v lednu 2009 a někteří vývojáři jej definují jako ryze politickou záležitost – odezvu na dění v současném omezujícím a svazujícím světě. Zatímco bankovní sektor je závislý na prosperitě státního zřízení, je pod dozorem a pod vlivem státních bank, vládních a dalších institucí, virtuální svět měn funguje docela jinak. Je řízen počítačovými algoritmy a je naprosto transparentní tím, že jsou karty předem rozdány – jsou jasně dána pravidla hry. Počet mincí v oběhu je omezený, např. Bitcoin jich bude mít přesně 21 milionů, alternativní Dogecoin jich bude mít několik miliard atd. Přesný počet mincí v oběhu zamezí politickým machinacím a manipulacím s tiskem oběživa. Někteří marxisté a kryptoměnoví anarchisté spatřují v této alternativě konkurenci státnímu finančnímu sektoru, protože virtuální mince obecně nejsou vázány pouze na autoritativní centralizované řízení.

bitociny

Zdánlivý virtuální chaos šlape již deset let

Regulace kryptoměn počítačovou sítí jako takovou, kde každý hájí své vlastní zájmy, může budit dojem chaotického systému, ovšem právě veřejný klíč podléhající propracované kryptografii zaručuje v této síti individualitu a potřebnou svobodu a již za několik měsíců tomu bude deset let, co svět virtuálních mincí funguje poměrně bezproblémově.

měna

Pomineme-li možné financování zločineckých aktivit pomocí šifrovaných oblastí internetové komunikace, jedná se vždy o osvobozené peníze. Proto se s nimi čile obchoduje a také se těží. V současné době je mnohem výhodnější nepodnikat těžební proces na vlastní pěst, ale zapojit se do těžařského poolu. Pooly zpravidla ovládají strategii, co a jak efektivně těžit , a tak největší riziko připadá především na svou vlastní odpovědnost práce s elektronickou peněženkou. Jde totiž o to, že k ní nesmíte ztratit „elektronický klíč“. Tím byste přišli doslova o všechno. Navíc musíte hlídat odesílané transakce, pošlete-li je na špatnou adresu, nikdo vám vložený obnos nevrátí. Stáváte se tedy sami sobě svým vlastním pomyslným bankéřem.