Začněte tím, že odstraníte všechny překážky, které stojí v cestě světlu zvenčí. To se týká i těžkých závěsů, hrubých záclon, ale i větších či vzrostlých květin z parapetů v interiéru. Velmi významnou roli v tmavých místnostech hrají barvy. Nejen ty na stěnách, ale i na nábytku, čalounění a doplňcích. Co se týče nábytku a zařízení, zvolte hladké lesklé plochy, ideálně lakovaný lesklý povrch. Ten bude dobře odrážet světlo.fotka obýváku

Barvy volte s rozmyslem

Jednoznačně doma volte světlé a jasné odstíny. Jistě víte, že tmavé barvy světlo pohlcují, proto je třeba před tmavými barvami zabouchnout dveře. Naopak, bílá, světle modrá, zelenkavá mentolová, krémová nebo šeříková prostor krásně provzdušní a prosvětlí. Pokud však více holdujete veselejším a živějším odstínům, nebraňte se jim. Jablečná, malinová, citronová či barva šťavnatého pomeranče pod vaší střechou také odvedou dobrou službu. Ale pozor! Pracujte s nimi opatrně a s mírou, ne velkoplošně. Namísto limetkové malby dejte přednost polštářku v tomto odstínu.

A co dál?

Zrcadla jsou mistry iluze, nejen co se týče čarování s rozměry, ale také se světlem si umí velmi dobře poradit. Pokud máte nedostatek světla, zrcadlo by u vás rozhodně nemělo chybět. Ideální je, pokud ho zavěsíte přímo naproti oknu, například na stěnu nad sedačku v obýváku nebo nad jídelní stůl v kuchyni. Podstatné je, aby na něj dopadalo co možná nejvíce denního světla, které se v něm bude během dne zrcadlit a krásně odrážet do prostoru.ložnice

Pár rad na závěr:

1. Po místnosti rozmístěte více zdrojů světla. Stolní a podlahové lampy, ale i světelné řetězy. Dejte přednost LED zářivkám, které simulují denní světlo.
2. Vhodnější než použití jednoho centrálního lustru, je bodové osvícení. Světlo se lépe rozloží po místnosti a osvětlí i tmavší kouty.
3. Tmavá stínítka lamp nahraďte takovými, které dobře propouštějí světlo.